Vállalkozási szerződés „Elektronikus hírközlési piac fogyasztóinak vizsgálata” tárgyában, II. rész – Háztartási felmérés
A háztartási felmérés célja, hogy az NMHH korábbi felméréseinek idősorait legalább tendenciájukban követni lehessen, ezért az NMHH hasonló felmérésre kér ajánlatot. A korábbi felmérések a következő linken találhatók meg:
http://nmhh.hu/tart/index/260/Tavkozlesi_szolgaltatasok_hasznalata_a_lakossagi_felhasznalok_koreben
A felmérés alapsokaságát a hazai magánháztartások összessége jelenti. Minden háztartásban két interjút kell lekérdezni: egy háztartási és egy egyéni szintűt. Ehhez a mintát a következőképpen kell elkészíteni. A magyarországi háztartásokból országosan reprezentatív módon, többlépcsős véletlen mintavétellel kell választani úgy, hogy a végleges minta a KSH népszámlálási vagy mikrocenzusbeli legfrissebb adatai szerint reprezentálja a hazai háztartásokat régió, településtípus, a háztartás mérete, valamint a háztartás korösszetétele alapján.
A meglévő háztartási mintából a véletlen kiválasztást biztosító módszerrel egyéni mintát kell készíteni, amely reprezentálja a teljes magyar 14 éves és idősebb népességet nem, korcsoport, iskolai végzettség, településtípus, régió és háztartásméret szerint. Az elvárt mintanagyság min. 1200 háztartás és min. 1200 egyéni válaszadó (azzal, hogy a mintanagyság bővítése értékelési részszempontnak minősül), az elvárt interjúidő pedig interjúnként 20 perc, azaz 20 perces háztartási, valamint 20 perces egyéni szintű interjú készítendő. Az interjúkat személyesen, PAPI vagy CAPI módszerrel kell elkészíteni.
Az adatfelvétel során az elkészült interjúk min. 5 százalékát (azzal, hogy az ellenőrzés kiterjesztése értékelési részszempontnak minősül) formai és tartalmi szempontból is ellenőrizni kell, a megrendelővel egyeztetett módon. Az ellenőrzés eredményéről a nyertes ajánlattevőnek összefoglalót kell készíteni a megrendelő hatóság számára.
Az ellenőrzéshez a nyertes ajánlattevőnek külön ellenőrzőkérdőívet kell készítenie, amely tartalmaz kérdést a kérdezés formai körülményeire, valamint a kérdőívből tartalmi kérdést is ellenőriz a kérdőív elejéről és végéről úgy, hogy objektív (ne pedig vélemény-) kérdéseket ellenőrizzen.
A kutatás terepmunkája és az elkészült kérdőívek ellenőrzése csak akkor indulhat el, ha az ajánlatkérő hatóság a kérdőívet és az egyéb adatfelvételi dokumentációt írásban jóváhagyta. Számítógépes (CAPI) adatfelvétel esetén a kérdőív programozása nem kezdődhet el addig, amíg a letisztázott (ugrásokkal, kötelezőségekkel, szűrésekkel ellátott) kérdőívet az ajánlatkérő hatóság nem hagyta jóvá, valamint feltétel a leprogramozott kérdőív megrendelői tesztje és a megrendelő hatóság írásos jóváhagyása.
A végleges mintát tartalmazó rögzített SPSS adatfile-ban a háztartási súly változója, nem vehet fel 0,3-nél kisebb és 3,0-nál nagyobb értéket. A mintára vonatkozó, az alapsokasághoz képesti reprezentativitást helyreállító súlyváltozó mellé a nyertes ajánlattevőnek készítenie kell egy projektált súlyt is, amely az alapsokasági becslés arányai mellett a minta alapsokaságra projektált, a KSH legfrissebb cenzusa, illetve mikrocenzusa szerinti elemszámát is megmutatja. Az elemzések, vagyis a topline (a kutatási eredmények háttérváltozók és statisztikai szignifikancia szerinti bemutatása táblázatos formában), a szóbeli prezentáció és a végleges tanulmány elkészítéséhez a nyertes ajánlattevőnek leíró statisztikákat, háttérváltozók szerinti statisztikai elemzéseket, adatredukciós módszereket, valamint többváltozós statisztikai eljárásokat, modelleket kell használni, hogy a felmérés eredményei mögött rejlő összefüggéseket, valamint az eredmények általánosíthatóságát be lehessen mutatni. Mindezek feltétele, hogy a nyertes ajánlattevő egyezteti az ajánlatkérő hatósággal az elemzés szempontjait és a topline háttérváltozóit, az elemzések elkészítéséhez csak e szempontok és háttérváltozók írásos megrendelői jóváhagyása után kezdhet hozzá.
Lsd tovább KD.