A módosítás szükségességét indokoló körülmények ismertetése, és e körülmények előre nem látható jellegének magyarázata: II. A jelen Szerződés módosításának indokai
II.1 Vállalkozó a munkaterület átvételének napján a helyszíni bejárás során észlelte, hogy a színház homlokzatán fecskefészkek találhatók, melyek lakottak. Műszaki ellenőr a fenti tényállást, 2019. július 15. napján kelt bejegyzésben az építési naplóban is rögzítette, ahol kérte, hogy Vállalkozó vegye fel az illetékes hatósággal kapcsolatot, és kérjen útmutatást.
Vállalkozó a fenti kötelezettségének eleget téve felvette a kapcsolatot Megrendelővel, és kérte, hogy a fecskefészkek eltávolításához kérje meg a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Kormányhivatal Szolnoki járási Hivatal Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztályának engedélyét. A fenti ügyben a Hatóság a JN-07/61/3403-6/2019 számon kiadta a határozatát, melyben a fecske-fészkek környezetében lévő munkálatokat, legfőképpen az állványozási munkálatokat megtiltotta mindaddig, míg a fecskék kirepülése nem történik meg, de a fészkek leszedését leghamarabb 2019. szeptember 16-tól engedélyezte.
Fenti előírások megfelelésének következményeképpen Vállalkozó a 2019. július 16 napjára prognosztizált állványépítési munkálatokat elkezdeni nem tudta, így az ezekkel összefüggő munkálatok megkezdésében akadályoztatva volt.
Az állvány meglétéhez kapcsolódó munkák, valamint azok időbeli elcsúszása az alábbi munka-folyamatokat érintette:
- tetőfedési munkálatok
- bádogozási munkálatok
- homlokzati díszítőelemek bontása
- külső homlokzat felújítási munkái
- külső nyílászárók cseréje
Vállalkozó a szerződéskötés időpontjában a munkaterület átvételét követően azonnali állvány-építést prognosztizált, a fentiekben nevesített munkafolyamatok szervezését, kivitelezését a nyári, és az őszi hónapokra ütemezte a rossz idő beállta előtt. A hatósági tiltás miatt a kedvező időjárás alatt történő magasépítési munkálatok nem tudtak elkezdődni, azok a teljes téli időszakra tolódtak át, ami miatt a munkálatok elvégzése akadályoztatva volt, azok nagymértékű lassulását okozva.
II.2 Vállalkozó 2019. július 18. napján terjesztette elő írásbeli akadályközlését az alábbiak szerint:
Tárgyi beruházás kapcsán a műszaki ütemtervünknek megfelelően elkezdődtek az épület belső bontási műszaki feltárási munkálatai, mely során, mai napon a 39 –es helyiségszámú előcsarnok-dohányzó valamint 45 –ös helyiségszámú előcsarnok tervek szerinti összenyitása kapcsán, bontandó pillér szerkezet feltárását megkezdtük.
A feltárást követően a bontandó pillérszerkezet vakolata alatt, mely tervekben és költségvetés kiírásban falazott szerkezetnek volt megjelölve, vasbeton szerkezetet találtunk. A további feltárást követően derült ki, hogy a jelenleg meglévő ajtónyílások fölött is monolit vasbeton gerenda van. Ez a két vasbeton szerkezet kialakításakor egybeöntésre került és egységes tartószerkezetet alkot, melynek szerepe a fölötte lévő masszív falszerkezetnek, valamint a fölötte lévő szintek terheinek hordása.
A fentieket figyelembe véve a nyílás kialakítást a kiviteli dokumentációban megtervezett módon, miszerint utólagos nyíláskiváltás kerül kialakításra IPN 300 -as acélgerendák beépítésével, aggályosnak tartjuk.
Vállalkozó ugyanezen problémával kapcsolatban 2019. október 11. napján újabb akadály-közlést terjesztett elő, melyben az előző akadályközlő levélben foglaltakat továbbra is fenntartja az alábbiak szerint:
Tárgyi beruházás kapcsán a 39 –es helyiségszámú előcsarnok-dohányzó valamint 45 –ös helyiségszámú előcsarnok tervek szerinti összenyitása kapcsán 2019. 10. 04-én a betonvágó cég el-kezdte az egyeztetett nyílások vágását. Az első átvágott felület után egyértelművé vált a szerkezet nagyban eltér a feltételezett anyagtól /vasbeton pillér helyett gyengén vasalat beton köpeny fog körül kisméretű tömör falazatot/ a kivitelezést azonnali hatállyal felfüggesztettük.
A szerződés 6.15. pontjában foglaltaknak eleget téve, miszerint a Vállalkozó köteles a Megrendelőt minden olyan körülményről haladéktalanul írásban, az építési naplóban és külön levélben is értesíteni, mely a teljesítés eredményességét, vagy a kellő időre való elvégzését veszélyezteti vagy gátolja, ezúton akadályközléssel élek a fenti műszaki probléma megoldásáig.
A probléma végleges műszaki megoldása, a többszöri feltárási munkákat követően 2019. november 20-án realizálódott, amely során a teljes nyílás kiváltása statikai okokból nem valósulhatott meg, a nyílásbővítés a meglévő pillérek „karcsúsításával” történt meg.
II.3 Vállalkozó a munkaterület átvételét követően Megrendelői kérésre bontási/feltárási munkákat végzett annak érdekében, hogy kiviteli tervben szereplő építési munkák pontosítása meg-történhessen. Ezen feltárási munkák jellemzően légtechnikai, gépészeti feltárások, melyek időben akadályozták Vállalkozó határidőben történő teljesítését.
A fentiek műszaki szükségességét a naplóbejegyzések, a napló mellékletét képező tervezői mű-vezetés keretében készült fedvénytervek, valamint a tárgyban készült kooperáció jegyzőkönyvek támasztják alá. Az akadályoztatással érintett munkafolyamatok Vállalkozó számára nem voltak ismertek, ezért ezek megvalósítási időtartamával az ajánlatunk részeként benyújtott ütem-tervünkben nem tudtunk számolni.
II.4 A fentiekben és a mellékletekben részletezett műszaki módosítások miatt Vállalkozó kezdeményezte a vállalkozási szerződésben a teljesítési határidő meghosszabbítását az alábbiakban részletezettek alapján:
- fecskefészkek környezetében lévő munkálatok, legfőképpen az állványozási munkálatok tiltása miatti időtöbblet: 100 nap
- előcsarnok tervek szerinti összenyitása kapcsán, bontandó pillér szerkezet műszaki tartalom változás időtöbblete 125 nap
- feltárási munkák jellemzően légtechnikai, gépészeti feltárások miatti akadályoztatott napok száma: 156 nap
II.5 A fenti akadályoztatott napok száma, valamint a részleges akadályoztatást figyelembe véve a munkafolyamatok egyidőben való végzésével számolva, az akadályoztatott napok száma összességében: 135 nap.