Az egyajánlatos közbeszerzések csökkentése érdekében hozott intézkedések a Magyarország által az Európai Bizottság részére 2021-ben benyújtott Helyreállítási és Ellenállóképességi Tervben szereplő vállalások teljesítését szolgálják. Ennek jegyében született az egyajánlatos közbeszerzések számának csökkentését szolgáló intézkedésekről szóló 63/2022. (II.28.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet), amellyel elkezdődött az előzetes piaci konzultációk hazai részletszabályozása.
A Korm. rendelet a kezdetekben a statisztikailag nagy számban egy ajánlattevős eljárásokban érintett beszerzési tárgyakra (közös közbeszerzési szójegyzék [CPV] szerinti főcsoportokra) korlátozta az előzetes piaci konzultáció lefolytatásának vagy a Kbt. 75. § (2) bekezdés e) pontja szerinti eredménytelenségi ok alkalmazásának kötelező előírását. Ezen a 2024. március 15-től hatályos módosítás változtatott, amelyet követően a Korm. rendelet 1. § (1) bekezdése beszerzési tárgyra tekintet nélkül, a következőképpen határozza meg a jogszabály tárgyi hatályát:
„A közbeszerzésekről szóló 2015. évi CXLIII. törvény (a továbbiakban: Kbt.) szerinti nyílt, meghívásos és tárgyalásos közbeszerzési eljárás, a versenypárbeszéd, valamint a Kbt. 117. §-a szerinti közbeszerzési eljárás megindítása előtt az ajánlatkérő köteles a Kbt. 28. § (4) bekezdése szerinti előzetes piaci konzultációt alkalmazni, ha a közbeszerzési eljárást megindító felhívásban nem írja elő a Kbt. 75. § (2) bekezdés e) pontja szerinti eredménytelenségi indokot.”
A 3. § kivételeket határoz meg, miszerint a fentieket „nem kell alkalmazni a hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárás és a Kbt. 115. §-a szerinti eljárás esetén, a Kbt. 104. és 105. §-a szerinti keretmegállapodások megkötésére, a Kbt. 106. és 107. §-a szerinti dinamikus beszerzési rendszerek létrehozására, valamint a keretmegállapodás vagy dinamikus beszerzési rendszer alapján megvalósított egyedi beszerzésekre”.
2024. július 15-től hatályos a közbeszerzési és tervpályázati hirdetmények feladásának, ellenőrzésének és közzétételének szabályairól, a hirdetmények mintáiról és egyes tartalmi elemeiről, valamint az éves statisztikai összegezésről szóló 44/2015. (XI. 2.) MvM rendelet (a továbbiakban: MvM rendelet) 9. § (6) bekezdése, mely a Közbeszerzési Hatóság feladatává tette az előzetes piaci konzultációk jogszabályi megfelelőségének ellenőrzését:
„A Hatóság a hirdetmény-ellenőrzési hatáskörében eljárva ellenőrzi az előzetes piaci konzultációnak az egyajánlatos közbeszerzések számának csökkentését szolgáló intézkedésekről szóló kormányrendeletben foglalt szabályoknak megfelelő lefolytatását azon eljárások tekintetében, amelyek esetén a kormányrendelet szerinti előzetes piaci konzultáció lefolytatása kötelező.”
A Közbeszerzési Hatóság az előzetes piaci konzultációk ellenőrzésének tapasztalatai alapján hívja fel a jogalkalmazók figyelmét az ellenőrzéssel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókra.
Azokban az esetekben, amikor a jogszabály szerint az előzetes piaci konzultáció lefolytatása kötelező, a Hatóság az eljárást megindító hirdetmények ellenőrzése körében a lezárt előzetes piaci konzultáció EKR-ben elérhető dokumentumait vizsgálja és ellenőrzi az alábbiakat:
- A Korm. rendelet 1. § (4) bekezdésében foglaltak vizsgálata érdekében az előzetes
piaci konzultáció meghirdetésének dátumát és az előzetes piaci konzultációba történő
bekapcsolódásra adott határidőt.
- A Korm. rendelet 1. § (5) bekezdés a) pontjának megfelelőlen ajánlatkérő által
elérhetővé tett dokumentumok körét, tartalmát.
- Az előzetes piaci konzultációra történő felhívás tartalmát arra vonatkozóan, hogy a
Korm.rendelet 1. § (5) bekezdés a) pontban felsoroltak tekintetében (különösen:
alkalmassági követelmények, értékelési szempontok, szerződéses feltételek),
összhangban van-e az eljárást megindító felhívás tartalmával, vagy amennyiben eltérés
van az említett dokumentumok között, az a beérkezett észrevételekről és az azokkal
kapcsolatos ajánlatkérői álláspontról, valamint az érdemi módosításokról készített
összefoglaló tartalmával alátámasztható-e.
- Ajánlatkérő tájékoztatását a konzultáció lezárásáról, amennyiben az előzetes piaci
konzultáció során volt érdeklődő, beérkezett vélemény, a Korm. rendelet 1. § (5)
bekezdés c) pontjának megfelelően elkészített és feltöltött összefoglalót.
Az ellenőrzés célja – csakúgy, mint a hirdetményellenőrzés esetében – a jogkövető magatartás elősegítése, a jogszabályi rendelkezéseknek nem megfelelő eljárások kiszűrése. Amennyiben a fenti szempontok alapján az ellenőrzés azt állapítja meg, hogy a lefolytatott előzetes piaci konzultáció nem felelt meg a Korm. rendelet előírásainak és a hiányosság a hirdetmény közzétételéig jogszerűen nem orvosolható, a Korm. rendelet 1. § (1) bekezdésének nem megfelelően indított eljárások esetében szignalizációra kerül sor, melyet követően a Hatóság az előzetes piaci konzultáció lefolytatásának körülményeit részletesen is vizsgálni fogja.
Tekintve, hogy az ellenőrzés az MvM rendelet szerint kötelező, az ellenőrzés elvégzéséhez az előzetes piaci konzultáció dokumentumainak az EKR-ben elérhetőnek kell lenniük. Amennyiben az előzetes piaci konzultáció megindításakor ajánlatkérő nem publikusan biztosította a dokumentumok elérhetőségét, a kötelező ellenőrzés elvégzéséhez külön engedély megadása szükséges, amely lépés lassítja az ellenőrzés és ezzel együtt a közbeszerzési eljárás megindításának folyamatát.
Az ellenőrzés megkönnyítése érdekében javasoljuk ajánlatkérőknek, hogy az előzetes piaci konzultációk megindításakor a dokumentumokat publikusan tegyék elérhetővé. Kérjük továbbá, hogy fokozottan ügyeljenek az előzetes piaci konzultációk jogszabályi rendelkezéseknek megfelelő lefolytatására, illetve lehetőség szerint minden eljárásban mérlegeljék a Kbt. 75. § (2) bekezdés e) pont szerinti eredménytelenségi ok előírását.